Bilim Sokağı 2013
Home

Bilim Sokağı 2013

Bilimsel çalışmaların hızla ilerlediği günümüzde, bu ilerlemeye adapte olabilmek, yeni nesli bilime yakınlaştırmak, İstanbul genelinde bilimsel farkındalık oluşturmak ve bilime olan ilgiyi arttırmak amacıyla, Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi olarak halkın beğenisini toplamış ve medya aracılığıyla da sesini tüm Türkiye’ ye duyurmuş olan ‘BİLİM SOKAĞI’ adıyla 2010 yılında başarıyla gerçekleştirmiş olduğumuz projemizi edindiğimiz tecrübe ve eklediğimiz yeniliklerle  “BİLİM SOKAĞI (2013)” adıyla Bayrampaşa özelinde tüm İstanbul için yeniden hazırlanmıştır.

 

Öğrencilere bilimsel bakış açısının kazandırılması ve bilimin sevdirilmesinin, kendi deneyimleri ile mümkün olacağı görüşünden yola çıkarak oluşturduğumuz projemiz, öğrencilerimize yerinde, yaparak-yaşayarak ve gözlemleyerek öğrenme imkânı sunmyı amaçlamıtır. Bunun için de bilime yönelecek ve yönlendireceklerin(ailelerin)  bir arada bulunduğu sokak ortamına gitmenin doğru bir davranış olacağına karar verilmiştir. Projemizi Bayrampaşa’da bulunan 6 mahalledeki 6 sokakta, her sokakta 1 günlük çeşitli bilimsel etkinlikler düzenlenecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Oluşturulan Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik bilimleri ve bu bilimlerin alt disiplinleriyle ilgili stantlarda görsel, işitsel ve deneysel materyaller eşliğinde yapılan çalışmalarla bilimin anlaşılır ve görünür kılınması sağlanmıştır. Bu kapsamda Bayrampaşa sokaklarında 7’den 70’e ulaşabileceğimiz herkesin aktif görevler alarak yaşayarak öğrenen konumuna geçmelerini sağlamak amaçlanmıştır.

 

Bu amaçlar doğrultusunda; okul öncesi çocuklar için bilim atölyesinde, TÜBİTAK Bilim Çocuk ve Meraklı Minikler dergilerine, oyun kartlarına ve bilim adamları tanıtım kartlarına yer verilmiştir. İlk ve ortaöğretim öğrencilerine deneylere katılma şansı verilmiştir. Diğer katılımcılara, Planetaryum çadırında; bilimsel içerikli film ve belgesel gösterimleri, sokak müzesinde; icatlar, bilim adamlarına, şifalı bitkilere, icatlar atölyesinde; usturlap, güneş saati, jeneratör ve teleskop yapımına, Bilim Merkezi Fizik Topluluğuyla bilimsel deney gösterimlerine, temel bilimler stantlarında deneysel faaliyetlere yer verilerek  Bilim Merkezi Deney Gösterileriyle bilimin eğlenceli ve eğitici yönü tüm katılımcılara sunulmuştur.

 

Projemiz hazırlık, etkinlik ve proje değerlendirmeleri ile birlikte 05 Ağustos 2013- 27 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup etkinliklerimiz için 26 Eylül – 6 Ekim 2013 arasında birer gün arayla 11 gün, her etkinlik günü aynı etkinlikler 6 farklı sokakta gerçekleştirilmiştir.