23 Nisan Gökyüzü Şenliği
Home

23 Nisan Gökyüzü Şenliği

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi’nin düzenlediği “23 Nisan Gökyüzü Şenliği” Projesi “TÜBITAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı” kapsamında değerlendirilen proje başvuruları arasında kabul gören TÜBITAK’ın destek verdiği 76 projeden biridir.

Proje, 21-27 Nisan 2014 tarihleri arasında Semih Erden Spor Salonunda gerçekleştirilmiştir.

Bilimin sevdirilmesi ve bilime olan ilginin arttırılması amacından yola çıkarak oluşturduğumuz ve tema olarak Gökyüzünü seçtiğimiz proje çerçevesinde gerçekleştirilecek etkinliklerimiz 7 gün devam etmiştir.

Proje kapsamında ziyaretçiler deneysel çalışmalara, grup ve atölye çalışmalarına katılma imkanı ve gözlem yapma imkanı bulmuşlardır. Proje karadelikler, evrenin genişlemesi, gezegenler ve güneş sistemi gibi uygulamalı etkinlikler ile uzayın gizemleri hakkında bizi aydınlatırken model uçak ve roket yapımları ile de havacılığa dikkat çekmiştir. Böylece ziyaretçiler görerek, duyarak, dokunarak, uygulayarak daha önce yaşamadıkları deneyimleri yaşama imkanı bulmuşlardır.

Türk Hava Kurumu, ODTÜ Astronomi Topluluğu, İstanbul Üniversitesi Amatör Astronomlar Topluluğu, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliği Topluluğunun katılımları ile Eğlenceli Fizik konularının, Gökyüzü Şenliği başlığı altında bir araya gelmesiyle eğlendirerek, merak uyandıran bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

Yapılan etkinliklerden bazıları;

Planetaryum

Oyun Atölyesi

Karadelik Atölyesi,

Kum Boyama Atölyesi

Roket Yapım Atölyesi

Model Uçak Atölyesi

Gökyüzü Gözlemleri

Deney Gösterileri