Home

BİLİM ve TEKNOLOJİ AKADEMİSİ

BİLİM ve TEKNOLOJİ AKADEMİSİ

TÜBİTAK Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısı kapsamında desteklenen Bilim ve Teknoloji Akademisi eğitimleri Ağustos ayında Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi’nde düzenlenecektir. Eğitim başvuruları buradan duyurulacaktır.

BAŞLAMASINA KALAN SÜRE:

                          4004 DOĞA EĞİTİMİ VE BİLİM OKULLARI

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından desteklenen Bilim ve Teknoloji Akademisi projesi 20 – 27 Ağustos 2019 tarihlerinde Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi’nde gerçekleştirildi.          
Hatay Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi öğrencileri ve İstanbul’daki okullardan seçilerek alınan lise öğrencilerinin katılımıyla 8 gün boyunca devam eden etkinlikte gençlerin Bilim ve Teknoloji ile buluşturulmaları hedeflendi.       

Katılımcılara proje süresinde fizik, kimya, biyoloji, mühendislik, elektrik – elektronik ve bilgisayar teknolojileri alanlarında temel eğitimler verildi. Öğrencilerin ilgi duydukları alanları tercih etmelerinin ardından gruplar halinde mikrobiyoloji, farmakoloji, kozmetik, embriyoloji, biyoteknoloji, drone, kodlama, robotik, bilişim teknolojileri, 3 boyutlu yazıcı ve arduino konularında atölye eğitimleri verildi.

Proje kapsamında Kocaeli Bilim Merkezi, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi gezileri gerçekleştirildi. İstanbul kültür gezileri kapsamında Yerebatan Sarnıcı, Panorama1453 Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ve Miniatürk gezileri düzenlendi.      
Etkinlik birçok üniversiteden akademisyenin de katılımı ile gerçekleşti. Katılımcıların projelerini tamamlamasının ardından sözlü sunum, poster sunumları sonrası etkinlikler tamamlandı. Projede görev alan alan tüm eğitmen, rehber ve öğrencilere katılım ve teşekkür belgelerinin verilmesi ile İstanbul’daki proje dönemi sona erdi.

Projenin ikinci bölümü olan sergi etkinlikleri İstanbul ve Hatay’da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Öğrenciler hazırladıkları çalışmaları poster ve sunumları üzerinden kendi okullarında arkadaşlarına sunarak çalışmalarını tamamladı.

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi laboratuvarlarında Hatay Defne Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nden seçilen 20 ve Bayrampaşa ilçesindeki lise ve denge okullardan seçilen 20 olmak üzere 40 öğrenciye temel biyoloji eğitimleri verilecektir. Etkinliğin ilerleyen çalışmalarında biyoloji laboratuvarını seçen öğrenciler ilgi alanlarına göre Mikrobiyoloji, Bitki Biyoteknolojisi ve Embriyoloji atölyelerine ayrılarak etkinlikler gerçekleştirecektir.

 

 

 

 

 

 

[/vc_column_text

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi laboratuvarlarında Hatay Defne Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nden seçilen 20 ve Bayrampaşa ilçesindeki lise ve denge okullardan seçilen 20 olmak üzere 40 öğrenciye temel kimya eğitimleri verilecektir. Etkinliğin ilerleyen çalışmalarında kimya laboratuvarını seçen öğrenciler ilgi alanlarına göre Farmakoloji, Biyoyararlı Kozmetik ve Atık Su Arıtımı atölyelerine ayrılarak etkinlikler gerçekleştirecektir.

 

 

 

 

 

 

 

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi laboratuvarlarında Hatay Defne Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nden seçilen 20 ve Bayrampaşa ilçesindeki lise ve denge okullardan seçilen 20 olmak üzere 40 öğrenciye bilgisayar teknoloji eğitimleri verilecektir. Etkinliğin ilerleyen çalışmalarında bilgisayar teknoloji laboratuvarını seçen öğrenciler ilgi alanlarına göre Bilgisayar Bilimleri, Scratch ve 3D Printer atölyelerine ayrılarak etkinlikler gerçekleştirecektir.

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi laboratuvarlarında Hatay Defne Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nden seçilen 20 ve Bayrampaşa ilçesindeki lise ve denge okullardan seçilen 20 olmak üzere 40 öğrenciye mühendislik eğitimleri verilecektir. Etkinliğin ilerleyen çalışmalarında mühendislik laboratuvarını seçen öğrenciler ilgi alanlarına göre Arduino, Robot ve Drone atölyelerine ayrılarak etkinlikler gerçekleştirecektir.

Tüm katılımcılar ile

Topkapı Sarayı,

Panorama 1453,

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi,

Miniatürk,

Kocaeli Bilim Merkezi ve

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne

gezi düzenlenecektir.