Cross Platform Quiz dağıtım Sistemi (CPQ)
Home

Cross Platform Quiz dağıtım Sistemi (CPQ)

Cross Platform Quiz dağıtım Sistemi (CPQ)

Teknolojinin gelişme hızı zaman geçtikçe artmakta , bu var olan sistemleri değiştirmeye itmekte ve insanlar için daha yararlı bir hale getirmektedir.

Ülkemizde sınavlar ve testler genellikle kâğıt üzerinde yapılmaktadır. Ancak her şey gibi sınav tarzı değerlendirmeler için de alternatifler ortaya çıkmaya başladı. Eğitim alanında yapılan teknolojik gelişmelere örnek olarak okullarda işleve geçen F@TİH projesi ve bu proje kapsamında dağıtılan akıllı tahtalar ve tabletler verilebilir.

Bizim bu projeyi gerçekleştirmedeki ana hedeflerimiz, teknolojiyi kullanarak geleneksel kalem kâğıt yöntemine alternatif çıkarmak, öğrencilerin sınavlara olan ilgisini arttırmak ve çeşitli multimedya ögeleri ile soruları zenginleştirerek pek çok farklı sınav çeşidi çıkarmaktır.

Bu amaçla birçok platformda çalışabilecek bir uygulama yapmayı hedefledik. Başta öğrencilerin algı düzeylerini olumlu ve başarıya ulaştırabilecek bir şekilde etki edecek interaktif bir uygulama sistemi hazırladık. Projemizin sonucu olarak da öğretmenlerin, öğrencilerin ve sistem yöneticilerinin kullanabileceği bilgisayar ve Android platformlarında çalışabilen bir sistem geliştirdik. Öğretmenler için Quiz Oluşturma Programı’nı hazırlayarak öğretmenlerin çeşitli quizler oluşturup yönetmelerini ve sorularına multimedya öğeleri ekleyerek zenginleştirmelerini sağladık. Aynı zamanda hazırladıkları quizleri sınav olarak öğrencilere verebilme olanakları bulunmaktadır.

Sonuç olarak öğrenciler için hem bilgisayar hem android ortamında çalışabilecek yazılımlar hazırlayarak her yerde multimedya ögeleri ile zenginleştirilmiş quizleri olabilmelerini ve öğretmenlerinde öğrencilerinin puanlarını görüp çeşitli değerlendirmeler yapabilme olanağını sağladık.