İnovatif Fikirler Okulu Kayıtlarımız Başladı!

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi olarak Tübitak 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları programı kapsamında düzenlediğimiz İnovatif Fikirler Okulu proje başvurularımız başlamıştır. 12-20 Ağustos 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek olan projemizin başvuruları 6. ve 7. sınıfa geçmiş ve Bayrampaşa ilçesi ortaokullarında okuyan öğrencilere açıktır.

Günümüzde değişimlere uyum sağlayabilen, teknolojik ilerlemelerle ortaya çıkan karmaşık problemlere yaratıcı çözümler sunabilen bireylerin yetişmesi eğitim hedeflerinin belirleyicisi durumdadır. Sadece teknik bilgiyle donatılmış bireyler değil, bu bilgiyi sahip olunan becerilerle birleştiren, disiplinlerarası çözüm üretme yeteneklerini geliştirmiş bireyler öne çıkmaktadır.

“İnovatif Fikirler Okulu” projemizde İstanbul Bayrampaşa ilçesinde devlet okullarında 6. ve 7. sınıfa geçmiş olan öğrencilerden seçilmiş 40 kişiye 8 gün boyunca bilim, teknoloji ve tasarım eğitimleri verilecektir. İlk gün oryantasyon ve seminer etkinlikleri verilen öğrenciler 4 gün boyunca 10 kişilik gruplarla atölyelere katılacaklardır. 6. gün Bilim Üsküdar ve Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi gezisi planlanmıştır. Tüm etkinliklerde “Biyomimikri” prensibi çerçevesinde katılımcıların problemlere yenilikçi bakış açısı geliştirmesi ve bilim, teknoloji, tasarım gibi farklı disiplinleri birleştirerek hayata değer katacak fikir ve ürünleri tasarlayabilecekleri alt yapıyı oluşturmaları amaçlanmıştır. Projenin 7. gününde biyomimikrinin farklı alanlardaki uygulamalarını inceleyecekleri, fikir geliştirme alıştırmaları yapacakları etkinliklerin ardından 8. günde tüm bu bilgileri kullanarak girişimcilik projeleri geliştirdikleri “Ideathon” etkinliğiyle atölye süreci tamamlanacaktır. Hazırlanan tüm girişimcilik projeleri ve ürünler hem yapılacak ortak sergi “Doğadan Gelen İlham Sergisi” ile Bayrampaşa halkıyla, hem de okul sergileri ile katılımcıların okul arkadaşları ve öğretmenleriyle paylaşılacaktır.

Böylece planlanan tüm etkinliklerle problemi irdeleme aşamasından girişim fikrinin oluşturulması aşamasına kadar bir girişimcide olması gereken becerilerin temel düzeyde katılımcılara verilmesi, bu alanlarla ilgili farkındalıklarının artması ve büyük küçük geliştirdikleri fikirlerle hayata değer katabileceklerinin bilincine varmaları amaçlanmıştır.

Projeye başvuru için: https://4000.tubitak.gov.tr/4004/123b608

Detaylı bilgi için: 0212 493 1093