Karanfil Tomurcuğu
Home

Karanfil Tomurcuğu

Projemizde yoğurdun raf ömrünün uzatılmasında karanfil tomurcuğundan elde edilen aromatik su ve uçucu yağının etkisi incelenmiştir. Gıda maddelerinin uzun süre bozulmadan muhafaza edilmesi ve bu esnada kalitelerini korumaları katkı maddesi kullanımı ile başarılabilmektedir. Ancak kullanılan katkı maddelerinden birçoğunun tüketici sağlığına olumsuz etkilerinin olduğunu yapılan araştırmalar ortaya koymuştur. Buna alternatif olarak da zararlı etkisinin olmadığı bilinen bitkisel veya hayvansal kaynaklardan elde doğal koruyucu maddeler önerilmektedir.

Yoğurt, çok eski tarihlerden beri toplumumuzda geleneksel olarak üretilen ve sağlık açısından tüketilmesi önerilen önemli bir besin maddesidir. Projemizde, kontrollü deney yaparak mayalanan yoğurdun, oda sıcaklığında küflenme süresi incelenmiş ve karanfilin antimikrobiyel özelliği kullanılarak raf ömrünün uzatılabilmesi amaçlandı.

Karanfilin tomurcuğundan aromatik su ve uçucu yağ elde etmek için çözücü ekstraksiyonu yöntemi uygulandı. 20 gr karanfil tomurcuğu 150 ml su ile birlikte balona konulup karışım soxhlet cihazına yerleştirildi. Yağ banyosunda 4 ile 6 saat ekstraksiyona devam edildi. Elde edilen aromatik su ve uçucu yağ ile kontrollü deneyler yapılarak mayalanan yoğurtlarda küflenme sürelerine bakıldı. Mayalanan yoğurtlar hiç soğutulmadı, sadece oda sıcaklığında bekletildi

Kontrollü deneyler sonucunda karanfilin tomurcuğundan elde edilen aromatik su ve uçucu yağı ile mayalanan yoğurtların, uzun süre küflenmedikleri görüldü. Bununla ilgili kayda değer sonuçlar elde edildi. Mayalanan yoğurtların renk, görünüm,kıvam ve PH değerleri gibi özelliklerinin istenilen özelliklerde olduğu saptandı. Karanfilin kendine has kokusu tüketici tarafından tercih edilmeyebilir. Ancak meyveli yoğurtlardada kullanılabilmektedir.

Projenin testleri Sağlık Bakanlığı Florya tesislerinde yapılımış olup,insan sağlığına bir zararı olmadığı kanıtlanmış ve patent belgesi alınmıştır.