Mikrobiyoloji Yaz Okulu - 2013
Home

Mikrobiyoloji Yaz Okulu – 2013

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi’nin düzenlediği “Mikrobiyoloji Yaz Okulu” Projesi “TÜBITAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı” kapsamında değerlendirilen proje başvuruları arasında kabul gören TÜBITAK’ın destek verdiği  projelerden biridir.

Proje, tarihleri arasında Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.

Bilimin sevdirilmesi ve bilime olan ilginin arttırılması amacından yola çıkarak oluşturduğumuz ve tema olarak biyoloji biliminin alt dallarından biri olan’Mikrobiyoloji’ seçtiğimiz proje çerçevesinde gerçekleştirilecek etkinliklerimiz 14 gün devam etmiştir.

Proje kapsamında ziyaretçiler deneysel çalışmalara, grup ve atölye çalışmalarına katılma imkanı ve gözlem yapma imkanı bulmuşlardır. Bayrampaşa Bilim Merkezi’nde belirlenen öğrenci gruplarıyla 3 ayrı laboratuvarda gerçekleştirilen projede , ekmek yapan S.cerevisiae nin, besinler üzerinde küf yapan Rhizopus stolonifer mantarının, yoğurt yapan Lactobacillus bulgaris bakterilerinin mikroskopta incelenmesi, antibakteriyal sabun yapımı ve bunun gibi deneylerle, öğrencilerin görerek duyarak uygulayarak; toprakta, vücudumuzda, çevremizde ve gıdalarda bulunan mikroorganizmaları fark etmelerini, mikroskobu kullanarak bu canlıları gözlemleyebilme şansı yakalayabilmelerini ve insanların mikroorganizmaları araştırmada, teknolojide, gıdalarda kullandığı kurumlara geziler düzenleyerek mikroskobik canlıların yaşantımızdaki yerini fark etmeleri sağlanmıştır.Proje süresince öğrenciler ‘Mikroorganizmalar Hemen Her yerde’ sloganından yola çıkarak poster ve sunum hazırlamışlardır ve projenin son gününde okullarına götürüp okul arkadaşlarına ve öğretmenlerine sunarak farkındalık düzeyini arttırmışlardır

Katılımcılar Hakkında : Projemizi, Bayrampaşa ilçesindeki 6 lisede öğrenim gören 10. sınıfı bitirmiş toplam 36 ortaöğretim öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir.Farklı okullardan toplam  6000 lise 9-10-11. sınıf öğrencileri  36 öğrencinin projenin son günü kendi okullarında gerçekleştirdikleri  sunumlarıyla izleyici olarak hedef kitlemizi oluşturmuşlardır. Ayrıca 3 ilköğretim okulu bahçesinde yapılmış olan ‘Bio Okul Bahçesi’ etkinliğindeki  deneylerde toplam 3000 ilköğretim öğrencisi proje kapsamında hedef kitlemizi oluşturmuşlardır.